Je tiež známe, že SBB spôsobujú zubný kaz a kazy
Pomocou počítačového modelovania výskumníci odhadli, ako znížené nákupy SSB ovplyvnili zdravie komunity, ktoré sa meria podľa kvality života (QALY). QALY je ekvivalentom roka dokonalého zdravia. Konzumácia o 26,8 % menej sladkých nápojov za 10 rokov pridala 94 QALY na 10 000 obyvateľov.
Okrem toho to mestu ušetrilo viac ako 100 000 dolárov na 10 000 obyvateľov na nákladoch na zdravotnú starostlivosť. Vedci tvrdia, že zisky by boli počas celého života ešte výraznejšie.
Autori štúdie nenašli žiadne dôkazy o tom, že by obyvatelia Oaklandu prekročili štátne hranice, aby si kúpili SSB na nezdanených miestach, alebo že by zdanené sladené nápoje nahradili sladkým občerstvením.
„Naše odhady naznačujú, že táto daň je prinajmenšom taká nákladovo efektívna ako iné všeobecne uznávané zásahy v oblasti verejného zdravia, ako sú politiky na pracovisku bez dymu a opatrenia na kontrolu znečistenia ovzdušia,“ hovorí prvý autor štúdieJustin White , Ph.D., docent ekonómia zdravia na Inštitúte Philipa R. Leeho pre štúdie zdravotnej politiky UCSF .
Po zavedení dane si obyvatelia Oaklandu kúpili menej všetkých druhov SSB vrátane športových nápojov (42,4 %), ovocných nápojov (30,4 %), sladených čajov (24,4 %) a sladenej sódy (23,1 %).
SSB sú najväčším samostatným zdrojom cukru v priemernej strave v Spojených štátoch, zahŕňajú 50 % až 90 % odporúčaného denného limitu pridaného cukru. Častá konzumácia sladkých nápojov je spojená s priberaním a obezitou, ako aj s chronickými stavmi, ako je cukrovka 2. typu, srdcové choroby, ochorenia obličiek, nealkoholické ochorenie pečene a dna, typ artritídy. Je tiež známe, že SBB spôsobujú zubný kaz a kazy.
Minulý rok Národná komisia pre klinickú starostlivosť, ktorú Kongres vytvoril, aby poskytovala poradenstvo v oblasti cukrovky, odporučila federálnu daň na nápoje sladené cukrom. Odhaduje sa, že v priebehu času by daň vo výške 1 centu za uncu ušetrila 55 miliárd dolárov na priamych nákladoch na zdravotnú starostlivosť ročne.
Zavedenie „dane zo sódy“ je účinný spôsob, ako znížiť spotrebu sladených nápojov, čo má za následok zlepšenie zdravia a zníženie nákladov na zdravotnú starostlivosť.
Nová štúdia zistila, že ľudia so stratou sluchu, ktorí používajú načúvacie pomôcky, môžu mať znížené riziko vzniku demencie.
Predchádzajúci výskum spájal stratu sluchu so zvýšeným rizikom demencie. Dokonca aj mierna porucha sluchu môže zdvojnásobiť riziko, zatiaľ čo ľudia s ťažkou stratou sluchu majú päťkrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia.
Nová štúdia čínskych a austrálskych vedcov publikovaná v časopise Lancet Public Health naznačuje, že ľudia s poruchou sluchu, ktorí nepoužívajú načúvacie pomôcky, majú o 42 % vyššie riziko rozvoja demencie.
Výskumníci skúmali údaje od viac ako 400 000 účastníkov britskej štúdie Biobank s priemerným vekom 56 rokov a priemernou dobou sledovania 12 rokov. Asi tri štvrtiny účastníkov nemali žiadnu stratu sluchu a zvyšná jedna štvrtina zaznamenala určitú úroveň straty sluchu. Z nich takmer 11,7 % používalo načúvacie prístroje.
Po kontrole ďalších faktorov vedci zistili, že ľudia so stratou sluchu, ktorí nepoužívajú načúvacie pomôcky, mali o 42 % vyššie riziko demencie v porovnaní s účastníkmi s normálnym sluchom. Ľudia so stratou sluchu, ktorí používali načúvacie prístroje, nemali zvýšené riziko tohto stavu.
To znamená, že ľudia so stratou sluchu, ktorí nepoužívajú načúvacie prístroje, majú 1,7 % riziko vzniku demencie, zatiaľ čo u ľudí bez straty sluchu alebo u tých, ktorí majú stratu sluchu, ale používajú načúvacie prístroje, je riziko 1,2 %.
"Naše zistenia zdôrazňujú naliehavú potrebu včasného zavedenia načúvacích prístrojov, keď niekto začne pociťovať poruchu sluchu. Je nevyhnutné skupinové úsilie z celej spoločnosti, vrátane zvyšovania povedomia o strate sluchu a potenciálnych súvislostiach s demenciou, zvyšovaní dostupnosti načúvacích prístrojov zníženie nákladov a väčšia podpora pre pracovníkov primárnej starostlivosti pri skríningu sluchového postihnutia, zvyšovaní povedomia a poskytovaní liečby, ako je montáž načúvacích pomôcok,“ hovorí zodpovedajúci autor prof. Dongshan Zhu z Shandong University v Číne.
Keďže strata sluchu bola v minulosti spojená s osamelosťou, sociálnou izoláciou a depresívnymi symptómami, vedci skúmali, ako tieto faktory môžu ovplyvniť spojenie medzi poruchou sluchu a demenciou. Štúdia naznačuje, že menej ako 8 % prípadov demencie by sa dalo predísť zlepšením psychosociálnych problémov.
Takmer jeden zo siedmich dospelých Američanov (37,5 milióna) vo veku 18 rokov a starších uvádza nejaké problémy so sluchom. Odhaduje sa, že z používania načúvacích pomôcok by mohlo mať úžitok asi 28,8 milióna dospelých v Spojených štátoch, ale iba jeden z troch dospelých vo veku 70 rokov a starších ich niekedy použil. Miera je ešte nižšia medzi dospelými vo veku 20 až 69 rokov – iba 16 % z tých, ktorí by mali prospech z načúvacích pomôcok, ich niekedy použilo.
Štúdia má obmedzenia, ako je možná zaujatosť v samohlásení alebo nedostatok rôznorodosti medzi účastníkmi, pretože väčšina z nich bola belochov a len veľmi málo účastníkov sa narodilo ako nepočujúcich alebo malo stratu sluchu predtým, ako si osvojili hovorený jazyk. Výskum však zdôrazňuje dôležitosť používania načúvacích prístrojov na zlepšenie kvality života a prevenciu demencie.
Nová štúdia zistila, že tí, ktorí praktizujú kognitívne prehodnocovanie – populárnu regulačnú stratégiu, ktorá prestavuje negatívne emócie – môžu mať silnejšiu sexuálnu túžbu.
Sexuálna túžba je nevyhnutná pre naše sexuálne zdravie a pohodu, ale stále existujú obmedzené poznatky o tom, ako ju ovplyvňujú základné individuálne faktory a sociokultúrne vplyvy.
Štúdia publikovaná v Nature Scientific Report skúma vplyv pohlavia, stratégií regulácie emócií a sexuálnej hanby na sexuálnu túžbu.
Pomocou dotazníkov vedci merali sexuálnu túžbu, expresívne potlačenie, kognitívne prehodnotenie a sexuálnu hanbu u 218 Nórov vo veku 18 rokov a starších, z ktorých 69 % boli ženy. Väčšina účastníkov spadala do vekovej skupiny 18 až 23 rokov a štyria z desiatich definovali svoj vzťahový status ako „slobodný“.
Expresívne potláčanie je stratégia regulácie emócií, ktorá zahŕňa zámerné skrývanie emócií. Medzitým sa kognitívne prehodnotenie pokúša zmeniť interpretáciu situácie vyvolávajúcej emócie spôsobom, ktorý mení jej význam a mení jej emocionálny dopad. Napríklad po rozchode môžete cítiť vďačnosť za čas strávený s osobou a veci, ktoré ste sa naučili zo vzťahu, namiesto toho, aby ste popierali dobré časy a spomínali len na zlé.
Výskum zistil, že používanie kognitívneho prehodnocovania v každodennom živote bolo spojené so zvýšenou sexuálnou túžbou, aspoň u žien. Naproti tomu sexuálna hanba a expresívne potláčanie s ňou nesúviseli.
"Vo vzťahu k sexuálnemu zdraviu je pre sexuálne fungovanie prospešná možnosť využívať stratégie regulácie emócií, ako je zníženie negatívnych emócií. Napríklad prehodnotenie negatívneho sexuálneho zážitku môže byť prospešnejšie ako potláčanie hanebných emócií súvisiacich s udalosťou," dodal. píšu autori.
V štúdii https://alkotox-official.top/ muži dosiahli výrazne vyššie skóre ako ženy v expresívnom potlačovaní, okrem iného kvôli rodovým rolám a spoločenským očakávaniam.
Na rozdiel od predchádzajúcich zistení sa nezistili žiadne rodové rozdiely pre skóre kognitívneho prehodnotenia. Autori výskumu uvádzajú, že potenciálnym vysvetlením je, že väčšina účastníkov boli mladí študenti. Muži v tejto demografickej skupine môžu praktizovať kognitívne prehodnocovanie viac ako muži vo všeobecnej populácii.
Okrem toho sa nezistili žiadne rozdiely medzi pohlaviami, pokiaľ ide o mieru sexuálnej hanby alebo sexuálnej túžby, napriek tomu, že ženská sexualita bola dlho stigmatizovaná alebo ignorovaná. To môže naznačovať kultúrny posun, kde sa o ženskej sexualite hovorí otvorenejšie.
Keďže poruchy duševného zdravia sú už dlho spojené s nižším libidom, nová štúdia pridáva dôkazy o tom, že naučiť sa, ako znižovať negatívne emócie, môže prospieť sexuálnemu fungovaniu.
Keď niektorým bakteriálnym bunkám chýbajú dôležité živiny, začnú produkovať toxíny, ktoré spôsobujú, že ľudia ochorejú, uvádza nová štúdia. Vedci teraz dúfajú, že tieto zistenia by mohli pomôcť pri riešení tolerancie voči antibiotikám.
Prezývka pre niekoho, kto sa stáva podráždeným alebo nahnevaným kvôli hladu, je „visieť“. Zatiaľ čo väčšinou existujú neoficiálne dôkazy o tom, že sú „hovári“, nedávna štúdia naznačuje, že to môže byť skutočné. Medzitým nový výskum z Katedry mikrobiológie a imunológie UNC naznačuje, že baktérie môžu byť tiež „zamrznuté“.
Štúdia skúmala, prečo niektoré geneticky identické bunky baktérií majú rôzne funkcie, pričom niektoré z nich produkujú toxíny, ktoré spôsobujú, že ľudia ochorejú. Výskumníci použili Clostridium perfringens – tyčinkovitú baktériu, ktorú možno nájsť v črevnom trakte ľudí a iných stavovcov, hmyze a pôde.
Keď rozdelili jednotlivé bakteriálne bunky na kvapôčky, aby dekódovali každú jednu bunku, vedci zistili, že bunky C. perfringens, ktoré boli dobre kŕmené živinami, neprodukovali toxíny. Zároveň sa zdá, že bunkám C. perfringens produkujúcim toxíny tieto kľúčové živiny chýbajú.
Potom, čo boli toxické bunky vystavené látke nazývanej acetát, hladiny toxínov klesli v komunite baktérií a počet zlých aktérov sa znížil.
Výskumníci si stále nie sú istí, či sa v prostredí nachádzajú konkrétne faktory, ktoré môžu „zapnúť“ produkciu toxínov pri iných typoch infekcií, alebo či sa tieto zistenia vzťahujú len na C. perfringens.
Tvrdia však, že poskytovanie živín baktériám by mohlo pomôcť pri vývoji nových liečebných postupov pre zvieratá a ľudí. Tieto poznatky by sa napríklad dali využiť pri riešení antibiotickej tolerancie, ktorá baktériám umožňuje dočasne odolávať alebo spomaliť účinky antibiotík, čo vedie k menej účinnej liečbe.
Predpokladá sa tiež, že tolerancia na antibiotiká urýchľuje vznik antibiotickej rezistencie, ktorá je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie jednou z najväčších hrozieb pre globálne zdravie, potravinovú bezpečnosť a rozvoj súčasnosti.
Keďže antibiotiká sú menej účinné, infekcie, ako je zápal pľúc, tuberkulóza, otrava krvi, kvapavka a choroby prenášané potravinami, sa liečia čoraz ťažšie alebo niekedy nemožné.